Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

STEAUA / LĂCĂTUŞ ŞI-A CONTURAT PRIMUL "11" PENTRU MARILE BĂTĂLII DIN RETUR Empty STEAUA / LĂCĂTUŞ ŞI-A CONTURAT PRIMUL "11" PENTRU MARILE BĂTĂLII DIN RETUR

Mesaj  NaRCoTiQ Mier Feb 04, 2009 3:26 am

STEAUA / LĂCĂTUŞ ŞI-A CONTURAT PRIMUL "11" PENTRU MARILE BĂTĂLII DIN RETUR 675-111602-_rk_290

Asta e echipa!

Timp de 60 de minute, cît pe teren s-au aflat jucătorii de bază, Steaua a avut o prestaţie bună în faţa lui Slovan Bratislava, după care s-a văzut egalată "pe mîna" tinerilor şi pe o gafă de proporţii a lui Zapata

Steaua şi-a ales un adversar tare pentru debutul amicalelor celui de-al doilea stagiu al iernii. Slovan Bratislava, liderul la zi în campionatul Slovaciei. Un motiv în plus pentru Lăcătuş de a alege ce are mai bun în lot pentru a face primul "11". Surpriza? Titularizarea lui Ionuţ Rada pentru postul de fundaş stînga.

Timp de o oră, "Fiara" a ţinut aceeaşi echipă pe teren, Zapata cu Cernea fiind singura schimbare la pauză, încă un argument că formula de start de ieri poate fi oricînd cea de la startul returului. Ce a demonstrat meciul de aseară, terminat nedecis 1-1?

VEŞTILE BUNE

1. Cernea, marele cîştig. Cum genunchiul lui Zapata e în piuneze, Lăcătuş l-a aruncat în luptă pe Cernea, care a făcut o partidă remarcabilă. A scos 3 mingi foarte grele în prima repriză, a degajat bine toate mingile şi n-a greşit nici o ieşire pe centrare.

2. Rada a trecut testul. Folosit pe un post cu care nu este obişnuit deloc, Rada trebuie să-l fi pus pe gînduri pe Petre Marin, rivalul său ca fundaş stînga. Foarte bun şi solid în apărare, a fost printre puţinii care au jucat la sacrificiu şi pe care Lăcătuş i-a lăudat după partidă.

3. Toja e schimbat în bine. Lăcătuş e consecvent ideii de a-l juca pe columbian în centru şi meciul de aseară i-a dat dreptate. E poate singurul care ştie să deschidă jocul, să ofere o pasă "printre", dar şi să dribleze. Bun şi pe faza defensivă, a ratat o mare ocazie în minutul 37, la cea mai frumoasă acţiune de atac a roş-albaştrilor.

4. Kapetanos ţine atacul. Steaua trebuie să se felicite că l-a transferat gratis pe Kapetanos. A jucat şi ieri bine rolul pivotului, al atacantului de careu. A scos penalty-ul şi probabil că a avut undeva la 80% întîietate în duelurile directe cu fundaşii adverşi.

VEŞTILE PROASTE

1. Fără Rădoi, Steaua nu mai are nerv. Rămasă fără Mirel, vicecampioana pare o trupă fără cel care era gata să se arunce cu capul în gheata adversarului. Unul dintre reproşurile repetate de Lăcătuş aseară a sunat aşa: "De ce vă e frică să puneţi piciorul? Intraţi mai tare, fără frică!".

2. Zapata în genunchi. Trimis pe teren deşi nu se antrenase decît două ore în ultima săptămînă şi avînd în continuare probleme cu meniscul genunchiului, columbianul a greşit fatal în final, cînd a încasat un gol parabil.

3. Tinerii n-au adus nimic în plus. Introduşi rînd pe rînd în partea a doua, Tudose, Filip, Ochiroşii şi, mai ales, Stancu şi Liţu nu numai că nu au adus vigoare în prestaţia echipei, dar au slăbit ritmul şi i-au lăsat pe slovaci să vină peste careul lui Zapata.

Zapata e OK
    Chiar dacă durerile la genunchi nu l-au lăsat în totalitate, Robinson Zapata a fost trimis aseară pe teren în repriza secundă. La finalul confruntării, staff-ul medical a declarat că genunchiul portarului columbian nu s-a mai umflat, iar situaţia sa medicală e sub control.

"Am venit pînă aici să văd meciul, să văd la faţa locului care e treaba. Vin şi la al doilea amical, ca să mă lămuresc şi mai bine. Se va specula că iarăşi mă implic? De-asta nu mai pot eu"