Muzica de calitate,Filme bune,Radio Flexibil,Imagini amuzante,clanuri HNS

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un forum pentru melomani,cinefili,pasionati de fotografie si Counter Strike


    [HIP-HOP] Nimeni Altu - Nopti prea lungi ( 2008 )

    avatar
    Mallone


    Mesaje : 13
    Data de înscriere : 30/01/2009

    [HIP-HOP] Nimeni Altu - Nopti prea lungi ( 2008 ) Empty [HIP-HOP] Nimeni Altu - Nopti prea lungi ( 2008 )

    Mesaj  Mallone Vin Ian 30, 2009 6:05 pm

    BIOGRAFIE

    [HIP-HOP] Nimeni Altu - Nopti prea lungi ( 2008 ) 20071125-afterparty%2Bcopy

    Nascut in anul 1984 , Nimeni Altu' invata de la bunica sa sa scrie si sa citeasca inca de la o varsta frageda . In primii ani de scoala devine pasionat de compunere si scrie pentru colegii sai diferite povestioare haioase fiind apoi incurajat de invatatoarea sa de a urma calea stiloului pentru a deveni scriitor .

    Nascut in anul 1984 , Nimeni Altu' invata de la bunica sa sa scrie si sa citeasca inca de la o varsta frageda . In primii ani de scoala devine pasionat de compunere si scrie pentru colegii sai diferite povestioare haioase fiind apoi incurajat de invatatoarea sa de a urma calea stiloului pentru a deveni scriitor . In clasa a 4-a semneaza primul sau text rap pe care i-l recita mamei sale in bucatarie . Doi ani mai tarziu activa cu piese intregi scrise in trupa D-FENSE alaturi de cativa prieteni din scoala generala . In anul 1999 formeaza alaturi de 1OARECARE trupa Ultima Faza si inregistreaza cateva piese la un casetofon plimbandu-se apoi cu caseta lor pe la diferite case de discuri ale perioadei respective . In 2000 , Nimeni Altu' si 1OARECARE deturneaza fondurile primite pentru achizitionarea manualelor scolare si astfel platesc primele ore la un studio profesional (studio BOX) . Din cauza conditiilor grele intalnite in demersul muzical al acestor tineri artisti , albumele aflate in lucru nu au mai fost finalizate iar Nimeni Altu' continua cariera solo din 2001 . In 2002 apare ca invitat pe piesa "Actiunea Instrumentalul" a trupei Parazitii . Avand ca scop promovarea tinerilor emcee din Romania , piesa este inclusa pe cel mai bine vandut album al trupei Parazitii , album intitulat "Irefutabil" si lansat in noiembrie 2002 . In 2003 este prezent cu piesa "Cu dintii cariati" pe compilatia Loop Records lansata in luna octombrie a acelui an in ideea promovarii unor noi artisti alaturi de cateva nume deja consacrate in rapul romanesc . In 2005 este prezent pe compilatia "Hades Records Preia Controlul" cu piesa intitulata "2005" , piesa a carui instrumental este realizat de Nimeni Altu' impreuna cu Ortega si beneficiaza de screciurile lui Dj Undoo . In 2006 Ombladon colaboreaza cu Nimeni Altu' pentru piesa "Made in Romania" , piesa fiind inclusa pe albumul "Cel mai prost din curtea scolii" , a l doilea album solo semnat Ombladon si lansat in luna mai a anului 2007 . In 2007 , Veritasaga colaboreaza cu Nimeni Altu' la piesa intitulata "Pe partea ciudata a strazii" , inclusa pe al doilea album al trupei , album intitulat "Cu alti ochi" si lansat in luna noiembrie a anului 2007 . In aprilie 2008 , sub egida labelului independent Sociopat Records , este lansat oficial primul album din colectia Nimeni Altu' , album de 18 piese intitulat "NOPTI PREA LUNGI" . 1. NOPTI PREA LUNGI 4:O7 2. RAPERI DE CACAT 3:25 3. FII AI BRAVILOR SOLDATI 3:38 4. SIMPLE CONSECINTE cu JHIVAGO 3:1o 5. INCA O POVESTE 5:12 6 VREAU INAPOI 4:O7 7. DEFINITII ELEMENTARE cu FREAKADADISK 3:48 8. IMPARATII NEAST cu CARBON si UFe 3:43 9. LEGALIZATI GANDURILE cu SUBSEMNATU 3:14 10. FRUNZE DIFERITE cu AFORIC , DJ SONIA si sek93 5:14 11. PUN PARIU 6:31 12. ASA RAMAN 4:24 13. LAUTARUL DIN BECI 2:42 14. INGER SI DEMON 3:35 15. MOTIVATII DISFUNCTIONALE cu DJ UNDOO 3:33 16. TRECAND PESTE TOATE cu AXES si FELIZ 3:15 17. SUPERTRAS III 4:3o 18. VREMURI GRELE cu OMBLADON 3:43 productiile au fost semnate de : Nimeni Altu' , ORTEGA si sek93 la platane au fost : sek93 , FREAKADADISK , UFe , DJ SONIA , DJ PAUL , DJ UNDOO , DJ DOX , DJ FAIBO X . mixaj : Nimeni Altu' / masterizare : sek93 In noiembrie 2008 , este lansat urmatorul material ce il are ca invitat pe Nimeni Altu' : "JUPITER A UCIS MELODIA - Solutii Extreme (Episodul 3) in playlistul caruia regasim melodia 03. Solutii extreme ft. Cedry2k, Nimeni Altu' Productie: jupiter, mr. pop(raz-one)/ Text: cedry2k, nimeni altu’


    Interviu cu Nimeni Altu' si Ortega

    1. Albumul Nimeni Altu' e asteptat de cel putin trei ani de zile. De ce a intarziat sa apara?

    NA' 3 , 4 , 5 , 8 sau chiar 14 ani , depinde din ce perspectiva privesti acest aspect al timpului .
    Materialul unui artist nu ar trebui sa apara in forma finala decat atunci cand acesta simte ca regaseste pe deplin
    fiecare detaliu pentru ca un intreg prezinta mai multe proprietati decat suma proprietatilor
    tuturor elementelor care il compun .

    2. Cum va fi promovat LP-ul, incepand de cand si de unde va putea fi el cumparat?

    NA' "Nopti prea lungi" este promovat de catre toti cei care au ascultat cu placere piesele care au aparut
    in tot acest timp chiar daca noi le-am schimbat calitatea audio inainte de a le oferi .
    Albumul va fi disponibil incepand cu seara lansarii , data acesteia urmand sa o stabilim in luna martie
    si tot atunci vom oferi si alte detalii legate de distributie .


    1. Albumul Nimeni Altu' e asteptat de cel putin trei ani de zile. De ce a intarziat sa apara?

    NA' 3 , 4 , 5 , 8 sau chiar 14 ani , depinde din ce perspectiva privesti acest aspect al timpului .
    Materialul unui artist nu ar trebui sa apara in forma finala decat atunci cand acesta simte ca regaseste pe deplin
    fiecare detaliu pentru ca un intreg prezinta mai multe proprietati decat suma proprietatilor
    tuturor elementelor care il compun .

    2. Cum va fi promovat LP-ul, incepand de cand si de unde va putea fi el cumparat?

    NA' "Nopti prea lungi" este promovat de catre toti cei care au ascultat cu placere piesele care au aparut
    in tot acest timp chiar daca noi le-am schimbat calitatea audio inainte de a le oferi .
    Albumul va fi disponibil incepand cu seara lansarii , data acesteia urmand sa o stabilim in luna martie
    si tot atunci vom oferi si alte detalii legate de distributie .

    3. Esti unul dintre putinii MC care a avut o promovare foarte puternica pe partea online. Colajul de pe youtube.com la "Inca o poveste" a strans
    in jumatate de an aproape 100 000 de vizualizari. In ce masura crezi ca se va reflecta acest succes in vanzarile albumului?

    NA' Este o analogie gresita intre un numar de vizualizari al unui colaj de poze alese prost
    si perceptia prin prisma statistica a unui album din care face parte piesa "Inca o poveste" .

    4. Timp de aproape un an ai fost unul din artistii Hades Records. In 2005
    drumurile voastre s-au despartit. De ce s-a intamplat asta?

    NA' Fiecare artist e condus de pasiune dupa propriile principii si idealuri .
    Nu inseamna ca sunt diferite ca esenta doar pentru ca difera cateva elemente dintr-un alt sistem de concepte .
    Cand nu tremuram de frig in acelasi troleu , calatorim cu metrouri diferite insa pe aceeasi magistrala .
    Oprim des pe acelasi peron , iar tehnologia audio capteaza fiecare graffiti sonor dat impreuna la statia respectiva .

    5. Multi l-au vazut pentru prima oara pe Nimeni Altu' in emisiunea Cool
    Hunting difuzata pe Antena 1. Au trecut mai bine de patru ani (cred) de
    atunci. Cat de mult te-a ajutat atunci acea emisiune?

    NA' M-a ajutat in 2oo3 sa imi pot pastra acum intr-un anume format amintirea unor zile pline de caterinca
    alaturi de multi dintre prietenii mei dragi .
    Evenimentele au fost realizate intr-un moment numit "hai sa ne distram" si ne bucuram dupa toti acesti ani
    ca cineva a prins cateva cadre din perioada aceea iar noi avem inca un episod dintr-un "Daca doriti sa revedeti" al vietii .

    6. Ce face Nimeni Altu' in viata de zi cu zi?

    NA' Muzica

    7. Vrei sa faci bani din muzica? Sa spunem ca acest album va avea un foarte mare succes si vei castiga ceva de pe urma lui.
    Vei reinvesti in afacerea ta legata de hiphop sau nu?

    NA' Poetul nu poate fi inteles de aceea poetul nu poate fi platit .

    Orice prejudecata exprimata fara cunoasterea directa a faptelor a dus la aparitia unui nou sens al succesului
    si il transforma intr-un mizer termen industrial schimbandu-i semnificatia si incercand sa umbreasca factori
    cu adevarat esentiali precum mesajul si calitatea muzicii .

    Succesul nu este un obiectiv primordial al artistilor , el este dorit ca termen descriptiv pentru
    rezultatul unei nobile lupte pe care o duce fiecare artist .

    Legat de profesie : atunci cand urmezi propria cale dupa adevaratele criterii ce stau la baza acestei alegeri in
    viata ajungi sa poti face cu usurinta ceea ce iubesti sa faci si e normal ca lucrul acesta
    sa iti placa atat de mult incat va inlatura posibilitatea oricarui regres .

    Cand iti place ceea ce faci dai totul si te perfectionezi intr-un mod natural fara sa ti se ceara din exterior ,
    e pur si simplu ceea ce poarta un om in suflet si il impinge prin pasiune cat mai departe in orice domeniu ales .
    In timp se atinge maiestria iar restul sunt doar detalii .

    Daca ai inteles ceva din randurile de mai sus vei observa
    ca "afacerea" nu este un termen care sa poata reprezenta vreodata relatia mea cu muzica .
    Termenul este reprezentativ pentru asa numitii "biznis tincari" din imputita industrie ,
    dusmani de-o viata a iubitei noastre prietene si a camarazilor aflati in public .

    Muzica imi este o foarte veche prietena pe care o iubesc atat de mult incat o protejez de toti oamenii
    pe care-i dispretuiesc pentru felul in care gandesc si pentru felul in care se poarta cu ea .
    Singura ei promisiune pe care o stiu de cand eram copil
    e ca la sfarsit imi va oferi si mie ca oricarui prieten drag al ei un loc de veci langa poetii ( am ceva cu oamenii decedati ) dar inca in viata .
    Invata .

    8. Ai foarte multe colaborari pe album. E cineva cu care ai mai fi vrut sa lucrezi dar nu ai reusit?

    NA' Daca in sfarsit iese "Nopti prea lungi" in '08 inseamna doar ca a atins forma dorita despre care vorbeam
    la inceputul acestui interviu si regasesc fiecare detaliu .

    9. Evenimentele hip-hop din Bucuresti au avut un boom extraordinar in ultimii ani. Cu toate acestea, multi artisti straini
    au avut parte de un public restrans in timp ce trupele autohtone au umplut de multe ori
    salile. Cum explici aceasta diferenta de atitudine din partea publicului?

    NA' Nu ma preocupa de obicei sinteza "evenimentelor hip hop din Bucuresti" si nici statisticile de acest gen .
    Voi formula totusi ideea conform careia daca o statistica de acest fel este eronata in raport cu ceea ce se va intampla
    in realitate probabil ca si terenul virtual pe care s-a facut statistica respectiva are o legatura cu discrepantele rezultatului .
    Despre atitudinea oamenilor prezenti la diferite concerte ale unor diferiti artisti cred ca nu poate fi dirijabila ,
    chimia unui colectiv prezent la un anumit concert avand o formula imposibil de regasit chiar si intr-un context asemanator
    sau cu elemente asemanatoare in acelasi context . Nici prezenta sau absenta nu poate fi interpretata dupa analogii
    de genul : la x au venit/lipsit in nr. de w deci la y vor veni/lipsi in nr. de z .
    Nu cred ca exista un singur segment de iubitori ai muzicii , segment organizat sub forma unui public de cariera in care sa existe posesori de legitimatii pe care sa le poata folosi semnand o imaginara condica sociala cand organizatorii de serviciu le aduc la munca un personaj indragit .
    Stiu doar ca orice om se simte bine la concertele artistilor preferati si orice artist se simte bine
    alaturi de oameni care-i simt cu adevarat muzica .

    10. Mergand mai departe, care este diferenta dintre publicul din capitala si cel din provincie?

    NA' Intorcandu-ne la raspunsul precedent vom descoperi ca nu e vorba de numere sau zone .

    11. In ce masura crezi ca sunt trupele autohtone descurajate de piraterie?
    Ai prefera sa vinzi mai putin, dar sa ai un venit sigur sau ar fi de ales ca albumul tau
    sa ajunga ca la cat mai multi oameni si sa castigi de pe urma concertelor?

    NA' As prefera sa intelega oamenii ca cel mai important aspect pentru artisti e acela de a face muzica liberi
    si atat imbinarea melodioasa a mai multor sunete
    cat si cea a versurilor sa poarte amprenta inimii si a mintii artistului ,
    fara nici o interventie din exterior a unor factori nedoriti in acest proces de creatie .

    Un artist e cu adevarat bucuros atunci cand are acest sentiment ,
    restul sunt doar niste detalii necesare transmiterii muzicii in forma dorita de artist
    catre cei care-i indragesc operele astfel incat va continua sa existe posibilitatea repetarii
    acestei experiente culturale fara sa afecteze nevoile primare necesare acestui proces artistic .

    12. Spune-ne mai multe despre urmatoarele proiecte Sociopat Records
    (1OARECARE, sek93). Ce pregatesc ei?

    NA' Pregatesc materiale tari care atunci cand vor atinge nivelul dorit de ei si vor regasi ca artisti fiecare detaliu
    dorit vor pleca cu siguranta catre iubitorii de muzica .



    Ortega

    13. In 2007 ai avut cele mai reusite productii si remixuri. Unii chiar spun
    despre tine ca esti producatorul anului. De cat timp te ocupi de
    beaturi?

    Ortega - Mi-am cumparat PC in decembrie 1999, iar primul contact cu 'sunetele' l-am avut in 2000.

    14. Cat de greu e sa lucrezi cu Kombat, tinand cont ca e si fratele tau?

    Ortega - Nu stiu ca nu prea lucrez cu el. Eu imi fac treaba, el isi face treaba, si ne intelegem minunat.

    15. Pe "Nopti prea lungi" ai produs 14 din cele 18 piese? Cum a decurs
    colaborarea dintre voi?

    Ortega - CO-produs. Colaborarea...anevoios. E greu cand se intalnesc doi oameni care tin foarte mult la ideile lor. De exemplu, din 10 instrumentale, sa zicem ca NA' isi dadea acordul la unul singur, maxim 2. Avem filme foarte diferite in ceea ce priveste muzica, iar ca sa ne intalnim la jumatatea drumului fara a exista notiunea de compromis...a fost dificil. Insa a meritat.

    16. Ce softuri folosesti in acest moment?
    Ortega - Acid + plug-ins.

    17. Ce piesa de afara iti place foarte tare si crezi ca ar suna mai bine
    daca te-ai apuca sa o remixezi?

    Ortega - Nu exista. Daca imi place foarte tare, este clar ca nu pot sa fac nimic astfel incat sa sune mai bine.

    18. De 2 ani incoace tot apar albume sub forma de "snippets", unde nu
    trebuie sa asculti acelasi loop timp de 3 minute. Ti-a trecut prin cap sa
    faci un album instrumental in ideea asta?

    Ortega - Nu. NU gasesc nimic atractiv in asta.

    19. Din perspectiva producatorului, care ti s-au parut cele mai bune albume
    din 2007, atat romanesti cat si straine si de ce?

    Ortega - Meama...lista lunga. M-a marcat totusi 'Ear Drum'.
    Il consider un album complet din toate punctele de vedere.
    Ar mai fi 'Caltroit' care iarasi m-a dat pe spate, sau 'Training Day' al celor de la Away Team.
    Un album suspect dar care a avut impact mare asupra timpanelor mele este 'Legend Of The Mask and The Assassin',
    brut, dar fix ce trebuie. De la noi mi-a ramas in minte albumul celor de la Zale, Veritasaga si logic,
    Kazi Ploae si al lui 'Gorgone'.



    [HIP-HOP] Nimeni Altu - Nopti prea lungi ( 2008 ) Nimeni%20Altu%20-%20Nopti%20prea%20lungi

    Lista trackuri:


    01. Nopti prea lungi
    02. Raperi de cacat
    03. Fii ai bravilor soldati
    04. Simple consecinte (cu Jhivago)
    05. Inca o poveste
    06. Vreau inapoi
    07. Definitii elementare (cu FreakaDaDisk)
    08. Imparatii neast (cu Carbon si UFe)
    09. Legalizati gandurile (cu Subsemnatu)
    10. Frunze diferite (cu Aforic, DJ Sonia si sek93)
    11. Pun pariu
    12. Asa raman
    13. Lautarul din beci
    14. Inger si demon
    15. Motivatii disfunctionale (cu DJ Undoo)
    16. Trecand peste toate (cu AxeS si Feliz)
    17. Supertras III
    18. Vremuri grele (cu Ombladon)


    DOWNLOAD AICI ! ! !

      Data/ora curentă este: Vin Mai 10, 2024 1:47 pm