Data de înscriere : 30/01/2009

"Briliantul" străluceşte din nou! "Mulţumesc Montolivo!" Empty "Briliantul" străluceşte din nou! "Mulţumesc Montolivo!"

Mesaj  NaRCoTiQ Mar Feb 03, 2009 3:17 am

"Briliantul" străluceşte din nou! "Mulţumesc Montolivo!" Adrian_Mutu_DW_Spor_553463g

Adrian Mutu a marcat 2 din golurile Fiorentinei in meciul castigat in fata Bolognei, scor 3-1, in etapa a 22-a in Serie A."Nu m-am gandit la golul 100, ci doar sa joc bine!" MUTU, 101 GOLURI IN ITALIA: VEZI CE A DECLARAT MUTU DUPA MECI!

Mutu, care a fost titular fiind inlocuit in minutul 89, a marcat in minutul 6 si 16. Celalalt gol a fost inscris de Giladrino '90+2. Pentru Bologna a inscris Mingazzini '52.

GOLUL 100 AL LUI MUTU: La marcarea primului gol, cel cu numarul 100, Mutu si-a ridicat tricoul de joc, aratand un alt tricou alb, pe care era desenat un diamnat avand deasupra numarul 100. El a primit cartonasul galben pentru ca si-a ridicat tricoul.

Mutu dupa meci: "Nu m-am gandit la golul 100, ci doar sa joc bine. Am stiut sa profit de ocaziile avute si noi am facut un meci mare. Era normal sa suferim mai mult in repriza secunda, dar apoi i-am surprins pe contraatac. Pentru noi a inceput un nou campionat dupa meciul cu Napoli. Ii multumesc mult lui Montolivo care mi-a dat doua mari pase de gol", a declarat Mutu, desemnat cel mai bun jucator al meciului cu Bologna.

Mutu a ajuns astfel la 101 goluri pentru formatii italiene. Pana astazi, Mutu a marcat 80 de goluri in Serie A, sase in Cupa Italiei, trei in Liga Campionilor si zece in Cupa UEFA.

In Italia, Mutu a mai jucat la Internazionale Milano, echipa pentru care a marcat primul gol, la 12 ianuarie 2000, in meciul cu AC Milan, scor 3-2, dar si la Verona, Parma si Juventus.

Antrenorul Cesare Prandelli a ramas MUT dupa prestatia atacantului: "Ce poti sa mai zici de Mutu cand joaca asa? M-a lasat fara cuvinte. Este indispensabil", a spus Prandelli dupa meci.

Mutu s-a razbunat astfel si pe sarbul Sinisa Mihajlovic, care l-a scuipat in meciul de Liga dintre Lazio si Chelsea: "Am facut multe greseli la golurile lui Mutu. Cand facem greseli cum am facut noi la meciul de azi si cand ai in fata ta campioni ca Mutu si Gilardino, esti imediat pedepsit", a spus sarbul, acum antrenor la Bologna.

Data/ora curentă este: Vin Apr 19, 2024 11:36 am